Pacientská advokacie je součástí činnosti našeho občanského sdružení Self Help Ústí nad Labem. Snahou této organizace je mapovat a zprostředkovávat právní poradenství pro uživatele psychiatrické péče. Dalším cílem je komunikovat s profesionály, a to zejména s personálem psychiatrických léčeben o způsobu poskytované lékařské péče. Hájení práv uživatelů psychiatrické péče se také uskutečňuje prostřednictvím členství a účasti vybraných uživatelů v radě Fokusu Ústí nad Labem. To umožňuje vnášet do systému psychiatrické péče jedinečné a z jiných zdrojů nezjistitelné informace o kvalitě služeb psychiatrické péče a o potřebách jejich uživatelů.
Základní práva osob, které jsou označeny jako duševně nemocné, odborně diagnostikovány jako duševně nemocné a považované za duševně nemocné nebo trpící emočními problémy, jsou stejná jako práva všech ostatních občanů naší republiky.
Proto je také nutné:
Jste-li v situaci, že máte pocit, že Vaše práva nejsou respektována, obraťte se na nás!!!- nepovažovat duševně nemocného v žádné situaci a za žádných podmínek za vyčleněného z lidské společnosti
- jednat s ním jako rovný s rovným, byť by tuto představu svým myšlením, chováním, konáním a stavem narušoval
- chránit jeho práva ve všech ohledech, byť si jich není vědom nebo nedává najevo, že si je jich vědom
- informovat jej o jeho stavu sociálním i zdravotním, o možnostech nápravy a léčby a být mu v tom nápomocen
- informovat jej o jeho právech, respektovat je a pomáhat mu k jejich dosažení
K lidským právům jsou uveřejněny články i v našem časopise Zrcadlo, a to konkrétně:
Esej "Stav psychiatrie v Evropské unii" z čísla 26.
Esej "Experti: V Česku zaostává péče o duševně nemocné" také z čísla 26.
Esej "Stát špatně chrání duševně nemocné" z čísla 27.